Witaminy na oczy. Witamina A, C i E – jakie są ich właściwości i produkty, w których się znajdują, oraz czym skutkuje ich niedobór?

Awitaminoza spowodowana niedoborem witaminy A, C lub E może prowadzić do zaburzenia ostrości widzenia, rozdrażnienia, szybszego starzenia się skóry, zespołu suchego oka, a nawet do krwotoków do gałki ocznej.

witaminy-na-oczy.jpg

Witaminy na oczy: witamina A – jakie ma właściwości i czym skutkuje jej niedobór?

Witamina A wspomaga działanie fotoreceptorów znajdujących się w siatkówce, a jej niedobór prowadzi do tzw. kurzej ślepoty, czyli niedowidzenia o zmierzchu. Znaczny niedobór witaminy A powoduje zespół suchego oka, owrzodzenie rogówki, a nawet rozlaną martwicę rogówki.

Witamina A – produkty, w których się znajduje

Niedobór każdej witaminy można uzupełniać syntetycznie, to znaczy w suplementach. Jednak nigdy witamina syntetyczna nie będzie tak skuteczna, jak naturalna – dostarczana do organizmu wraz z pożywieniem. Produkty bogate w witaminę A to wątróbka drobiowa i wieprzowa. W witaminę A z czasem przekształca się, już w organizmie, beta-karoten, który znajduje się w marchwi czy botwince.

Witaminy na oczy: witamina C – jakie ma właściwości i czym skutkuje jej niedobór?

Witamina C usuwa z organizmu człowieka nadmiar wolnych rodników, dzięki czemu spowalnia proces starzenia organizmu i zapobiega rozwojowi chorób cywilizacyjnych. Witamina C ułatwia organizmowi wchłanianie żelaza zawartego w pożywieniu, usprawnia funkcjonowanie układu odpornościowego i nerwowego oraz przyczynia się do tworzenia tkanki łącznej. Niedobór witaminy C może powodować wylewy podspojówkowe, a nawet krwotoki do wnętrza gałki ocznej.

Witamina C – produkty, w których się znajduje

Witamina C jest rozpuszczalna w wodzie, dlatego szybko zostaje wydalona z organizmu i należy ją stale uzupełniać. Produkty bogate w witaminę C to między innymi cytrusy, truskawki i czarna porzeczka.

Witaminy na oczy: witamina E – jakie ma właściwości i czym skutkuje jej niedobór?

Witamina E zapobiega obumieraniu komórek tworzących tkanki gałki ocznej, wzmacnia naczynia krwionośne i hamuje przedwczesny rozpad krwinek czerwonych. Niedobór witaminy E jest zjawiskiem rzadko spotykanym, bo występuje ona powszechnie w produktach spożywczych. Mimo to może się zdarzyć, co skutkuje pogorszeniem wzroku, rozdrażnieniem, osłabieniem, niedokrwistością oraz rogowaceniem i przedwczesnym starzeniem się skóry.

Witamina E – produkty, w których się znajduje

Witamina E jest rozpuszczalna w tłuszczach, dlatego występuje w wielu olejach roślinnych, takich jak słonecznikowy, sojowy czy kukurydziany. Produkty bogate w witaminę E to również jaja, mleko, margaryna, orzechy, migdały, kiełki pszenicy, marchew, brukselka i inne zielone warzywa.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *