Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Łamliwe paznokcie to problem, który dotyka wielu osób. Twoje paznokcie są kruche, miękkie i rozdwojone? To znak, że Twoja dieta nie jest bogata w cenne składniki odżywcze lub szkodliwy wpływ na paznokcie mają czynniki zewnętrzne. Dowiedz się, jakie są przyczyny łamliwości paznokci i poznaj najlepsze sposoby, jak je wzmocnić.

Dlaczego paznokcie się łamią?

Łamliwe paznokcie to łamiąca się płytka rogowa. Największą rolę we wzroście paznokci bierze udział keratyna, więc nie doprowadzaj do jej niedoboru. Sięgaj po preparaty z hydrolizowaną keratyną, która wchłonie się w głąb paznokcia, wzmacniając i odżywiając płytkę.

Nie lekceważ oznak związanych z łamliwością paznokci. Główną przyczyną jest nieodpowiednia dieta, ponieważ płytka łamie się przy niedoborach: krzemu, wapnia, cynku, potasu, żelaza, magnezu oraz witamin B i F.

Do najczęstszych przyczyn zaliczamy również nieprawidłową pielęgnację dłoni lub jej całkowity brak. Zbyt częste moczenie dłoni w wodzie, narażanie ich na nagłą zmianę temperatur, nieodpowiednie zmywanie paznokci, stosując zmywacz z acetonem czy nieużywanie rękawic ochronnych do prac domowych – to wszystko ma wpływ na łamliwe, kruche, osłabione paznokcie.

Domowe sposoby na łamliwe paznokcie

Numer 1 | Olejek rycynowy

To najlepsza kuracja, która zapobiega łamaniu się paznokci. Olejek rycynowy to antidotum na piękne włosy, a także uszkodzoną płytkę paznokcia. Wcieraj olejek każdego dnia w płytkę i skórki. W przypadku poważniejszych szkód, rób to nawet dwa razy dziennie. Pamiętaj o regularności, a szybko zauważysz różnicę.

Numer 2 | Kąpiel w oliwie z oliwek

To zabieg, który zapobiega łamaniu się paznokci. Kąpiel dłoni w lekko podgrzanej oliwie z odrobiną soku z cytryny działa kojąco, wzmacniając skórę i płytkę, zapobiegając zniszczeniom. Mocz dłonie przez kilka minut, a następnie delikatnie osusz je ręcznikiem i posmaruj odżywczym kremem do rąk. To zbawienny zabieg zapobiegający kruchości paznokci.

Numer 3 | Olejek herbaciany

Domowym sposobem na łamliwe paznokcie jest także olejek herbaciany. Zmieszaj go z połową łyżeczki witaminy E i wcieraj mieszankę w każdy paznokieć, delikatnie masując płytkę przez kilka minut. Po zakończonej kuracji umyj dłonie i wytrzyj je do sucha. Powtarzaj czynność 2 razy dziennie przez miesiąc.

Numer 4 | Ocet jabłkowy

Kolejnym, dobrym sposobem na łamliwe paznokcie jest ocet jabłkowy, w którego składzie znajdują się: magnez, potas, wapń i żelazo. Zmieszaj ze sobą jednakową ilość octu i wody. W tak przygotowanym preparacie zanurz paznokcie. Ocet jabłkowy przeciwdziała zakażeniom i infekcjom, a jednocześnie wzmacnia płytkę paznokcia.

Numer 5 | Siemię lniane

Sprawdza się w walce z kruchymi, łamliwymi paznokciami. Wlej pół litra gorącej wody do 5 łyżek siemienia lnianego. Odstaw na kilka minut w celu zaparzenia, a następnie zanurz paznokcie na około 30 minut. To kuracja, która regeneruje zniszczoną płytkę paznokcia i dłonie.

Numer 6 | Witamina A

Retinol odpowiada za regenerację paznokci i skórek wokół nich, ujednolica koloryt i chroni przed wolnymi rodnikami. Niedobór witaminy A sprawia, że płytka rośnie nieprawidłowo, a w konsekwencji paznokcie się łamią. Regularnie stosuj maść witaminową na skórki i paznokcie, a staną się nawilżone i odżywione.

Numer 7 | Piwo

Regularne kąpiele dłoni w piwie wzmacniają skórę i paznokcie. W piwie znajdują się: biotyna, fosfor, potas i selen, które są niezastąpione w regeneracji.

Manicure na mocne paznokcie

Tylko nieodpowiednio wykonany manicure jest w stanie zniszczyć paznokcie, dlatego pamiętaj o kilku podstawowych zasadach:

  1. Nie mocz paznokci w wodzie zbyt długo.
  2. Piłuj paznokcie wyłącznie w jedną stronę, aby się nie rozwarstwiały.
  3. Używaj papierowego lub szklanego pilniczka.
  4. Przed nałożeniem lakieru zawsze pomaluj paznokcie odżywką.
  5. Stosuj kosmetyki, które odżywiają i wzmacniają płytkę.

Odpowiednia dieta nie wystarczy. Codziennie używaj nawilżających olejów i kremów. Niezastąpiony w pielęgnacji paznokci niewątpliwie jest olej rycynowy. Zawsze miej przy sobie specjalne preparaty, dzięki którym odżywisz kruchą płytkę. Zaopatrz się w dobry kosmetyk do skórek i paznokci. Zawsze używaj rękawic ochronnych podczas prac domowych, aby chronić je przed detergentami.

Paznokcie to nie wszystko. Pamiętaj, aby używać kremu i oliwki do skórek – wtedy manicure będzie wyglądał idealnie. Stosując się do wszystkich zasad, w szybkim tempie zobaczysz pozytywne efekty.