Kamień peelingujący, czarny pumeks czy hammam – co wybrać do pielęgnacji stóp?

Pielęgnacja stóp nie obejdzie się bez złuszczania naskórka. To właśnie w tych rejonach ciała narasta on najszybciej, ponieważ stopy codziennie dźwigają cały nasz ciężar, przemierzając wiele kilometrów w ciągu dnia. Są one narażane na otarcia, zgrubienia, podrażnienia, nadmierną potliwość, oraz infekcje. Sucha skóra i popękane pięty nie wyglądają estetycznie – zwłaszcza latem, kiedy sięgamy po odkryte obuwie i chcemy, aby stopy prezentowały się nienagannie. Sam peeling często nie wystarcza, aby wyglądały one ładnie. Warto zaopatrzyć się w inne akcesoria, które pomagają pozbyć się przesuszonej skóry.

kamien-peelingujacy.jpg

Dlaczego skórę stóp trzeba złuszczać?

Skóra stóp – tak jak większość obszarów na ciele ulega złuszczenia (tzw. keratynizacji), z tą jednak różnicą, że na podeszwach ten proces zachodzi znacznie szybciej. To powoduje, że komórki nie złuszczają się tak precyzyjnie, jak w innych częściach ciała, lecz kumulują się na skórze, tworząc nieestetyczne i dokuczliwe zgrubienia. Skóra, która gromadzi się na piętach jest gruba, szorstka, często przesuszona i poszarzała – ulega odbarwieniom, dlatego może żółknąć. Blokuje ona działanie młodych komórek naskórka i sprawia, że składniki pielęgnacyjne z kremów nie docierają do niej w takim stopniu, w jakim powinny. Dlatego mechaniczne ścieranie naskórka jest jednym z istotniejszych zabiegów podczas pielęgnacji stóp.

Czym złuszczać skórę stóp?

Można to robić tradycyjnym pumeksem, albo sięgnąć po bardziej zaawansowane akcesoria, które nie tylko złuszczają, ale również peelingują naskórek. Oto 3 najpopularniejsze:

Peelingujący kamień mydlany – jest on wyrabiany ręcznie ze 100% gliny i o wiele delikatniejszy niż pumeks, a zatem nie powoduje podrażnień naskórka; dzięki niemu uniknie się infekcji i uszkodzeń naskórka. Kamień peelingujący działa najlepiej, jeśli najpierw nasączymy go delikatnym mydłem lub żelem do kąpieli (najlepiej wybierać takie produkty, które są naturalne i obfitują w szereg składników pielęgnacyjnych).

Kamień peelingujący ma pęcherzykowatą strukturę, a między jego drobne szczeliny doskonale wnika mydło lub inny płyn myjący. Przed pierwszym użyciem należy go namoczyć przez około 48 godzin w wybranym żelu lub mydle – dzięki temu kamień peelingujący będzie wytwarzał delikatną piane podczas peelingu stóp. Można też po prostu namydlić stopy, a kamień zmoczyć pod ciepłą wodą i przystąpić do delikatnego masażu stóp przesuwając kamień delikatnie, kolistymi ruchami po stopie.

Kamień wystarczy stosować 2-3 razy w tygodniu. Pobudza on skórę do szybszej odnowy, zmiękcza naskórek, wygładza i doskonale oczyszcza, a przy tym jednocześnie pielęgnuje za pomocą składników zawartych w mydle lub żelu pielęgnacyjnym.

Peelingujący kamień występuje w kilku wersjach i kolorach (w zależności od użytej glinki); mniejsze pumeksy są przeznaczone do oczyszczania twarzy, większe – do ciała i stóp. Kamień należy co jakiś czas wyparzać we wrzątku lub wkładać na kilkanaście minut do gorącego piekarnika, aby zapobiec gromadzeniu się an nim bakterii.

Hammam – naturalny pumeks wytwarzany z czerwonej glinki pochodzącej z Maroka. Jest nietypowy, ponieważ obfituje w cynk, selen, magnez i żelazo. Hammam jest w pełni naturalny, ręcznie wykonany. Ma ceglasty kolor i jest bardzo poręczny – nie wyślizguje się podczas masażu stóp. Doskonale usuwa zrogowaciały naskórek, wygładza skórę i jednocześnie dostarcza jej kompletu zawartych w nim minerałów. Nie wymaga namydlania skóry przed użyciem – hammam można stosować samodzielnie, na wilgotną skórę stóp. Sprawdza się idealnie podczas relaksujących kąpieli dla nóg. Dobrze wygładza i uelastycznia skórę. Dzięki niemu staje się ona gładka, zadbana i sprężysta. Regularnie używany pumeks hammam potrafi zregenerować nawet wyjątkowo zaniedbane, przesuszone i popękane pięty. Nie zużywa się szybko – jest to akcesoruim na lata, a dodatkową, niewątpliwą zaletą pumeksu hammam jest jego niska cena.

Czarny pumeks z lawy wulkanicznej – podobnie jak wyżej wymienione akcesoria do złuszczania skóry – czarny pumeks również jest w 100% naturalny. Dokładnie złuszcza skórę stóp, kolan czy łokci. Nie nadaje się niestety do pielęgnacji całego ciała. Czarny pumeks pochodzi z lawy wulkanicznej pozyskanej z libańskich wulkanów. Jego struktura jest drobnoziarnista, więc nie powoduje on podrażnień i zapewnia delikatne złuszczanie nawet wyjątkowo szorstkiej skóry stóp. Peelinguje i wygładza naskórek, oraz zwiększa chłonność kosmetyków pielęgnacyjnych. Można go stosować na wilgotną, lub delikatnie namydloną skórę stóp, kolan czy łokci. Czarny pumeks wulkaniczny jest bardzo trwały: nie ściera się i nie zużywa tak szybko, jak tradycyjne pumeksy kosmetyczne. Aby zachował on an długo czystość należy przynajmniej raz w miesiącu pozostawić go na noc w wodzie z dodatkiem tradycyjnej soli kuchennej.

Warto wspomnieć, ze popiół wulkaniczny sam w sobie ma delikatne właściwości peelingujące i zapewnia skórze delikatny detoks: pomaga uwalniać toksyny z jej wnętrza i zapewnia skórze odnowę oraz poprawia jej kondycję i wygląd.

Oczyszczanie i odnowa skóry stóp jest koniecznością nie tylko w okresie letnim – najlepiej robić to regularnie przez cały rok nie zapominając o odpowiednich kremach przeznaczonych do pielęgnacji skóry po rytuale złuszczania.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *