Ochrona włosów przed słońcem – jak to zrobić?

Pamiętamy o ochronie skóry w letnie miesiące, ale jak chronić włosy przed słońcem? One także potrzebują ochrony, ponieważ w przeciwnym razie mogą płowieć, wysuszać się, tracić nawilżenie. Wtedy wzrasta ich porowatość i włosy zaczynają się łamać, wypadać, wyglądają gorzej. Przeczytaj nasz poradnik i odkryj jak chronić swoja fryzurę przed słońcem. 

Jak słońce działa na włosy?

Słońce wpływa na włosy niekorzystnie – podobnie jak na skórę. Okazuje się, ze promieniowanie słoneczne może prowadzić do rozpadu keratyny, która jest podstawowym budulcem włosów. Uszkodzone pasma stają się łamliwe, ich końce się rozdwajają, a pasma tracą blaski i witalność. Stają się także sztywne i trudne w ułożeniu. Warto tez pamiętać, że włosy mogą tracić intensywny i ciemny kolor. Okazuje się, że słońce niszczy też bardzo jasne włosy,  a nie tylko ciemne.

Morska woda – czy szkodzi włosom?

Odpowiedź to niestety: tak. Słona, morska woda nie działa korzystnie na strukturę włosa, a dodatkowo jeśli jesteśmy nad morzem i często wchodzimy do wody, a następnie pozwalamy włosom wyschnąć na słońcu – doprowadzamy do sytuacji, w której morska woda skupia promienie słońca, które szkodzą pasmom dwa razy bardziej. Dochodzi wówczas do rozpadu melaniny. Ten proces jest niestety nieodwracalny – włos nie jest w stanie wyprodukować nowej melaniny, ponieważ jest martwy.

Prawidłowa pielęgnacja – klucz do zdrowych włosów latem

latem należy pielęgnować włosy z taka sama intensywnością jak zimą. Oznacza to, że trzeba im poświęcić nieco więcej troski. pamiętaj, że dobra pielęgnacja zaczyna się od prawidłowego oczyszczenia włosów z resztek sebum, kurzu i toksyn. Warto tez dogłębnie wypłukać sól z morskiej wody. Dlatego najlepiej jest sięgnąć po micelarny, delikatnie oczyszczający szampon do włosów. Powinien on pielęgnować także skórę głowy – dobrze ją umyć, a także ukoić i złagodzić ewentualne podrażnienia, a także nie nadwyrężyć dodatkowo skóry, która mogła być nadwyrężona po całym dniu przebywania na słońcu.

Kolejnym ważnym elementem pielęgnacji jest dobra odżywka – najlepiej nawilżająca, z algami lub innym humektantem. Stosuj ją po każdym myciu włosów.

Raz w tygodniu zrób włosom i skórze głowy ekstra kurację i wykonaj olejowanie włosów – sięgnij po dobry nierafinowany i zimnotłoczony olejek np. arganowy lub migdałowy. Dzięki temu możesz wzmocnić włosy, zapobiec ich wypadaniu i zadbać o skórę głowy.