10 powodów, przez które włosy nie rosną

Jak szybko rosną włosy? Średnia wzrostu zdrowego włosa to około 1 cm na miesiąc. To zależy jednak od wielu czynników – okazuje się, że włosy nie rosną w jednakowym tempie. Duży wpływ na to może mieć natura i czynniki zewnętrzne (np. zmiana pór roku), najczęściej jednak do tempa wzrostu włosów przyczyniamy się my sami. Warto zatem dowiedzieć się, dlaczego włosy nie rosną i jak szybko zapuścić zdrowe, mocne pasma. 

Dlaczego włosy nie rosną [10 powodów]

1. Hormony

Zaburzenia hormonalne dotykają każdego – zwykłą zmiana pór roku sprawia bowiem, ze w organizmie zachodzą zmiany hormonalne, które mogą zahamować wzrost włosów. Warto pamiętać, ze choroby tarczycy również mogą spowolnić lub całkowicie zatrzymać ich porost.

2. Zła dieta

Dieta uboga w witaminy i składniki mineralne wpływa źle na funkcjonowanie całego organizmu. Gdy spożywamy zbyt małą ilość warzyw i owoców jako pierwsze „obrywają” włosy i paznokcie, ponieważ organizm magazynuje cenne składniki dla innych, ważniejszych narządów w ludzkim ciele. Aby wspomóc zdrowy wzrost włosa – pij codziennie napary ze skrzypu i pokrzywy, oraz sięgnij po suplementację – uchronisz włosy przed zagładą.

3. Stres

Przewlekły, silny stres sprawia, ze „choruje” całe ciało – szybciej powstają zmarszczki, a włosy tracą blaski i kondycję: nie tylko przestają rosnąć, ale również wypadają w nadmiarze. Są sytuacje, kiedy nie potrafimy wyzbyć się stresu, ale w miarę możliwości należy go unikać. Naucz się sztuki relaksacji, często spaceruj, znajdź w ciągu dnia czas na odpoczynek, wysypiaj się i wypijaj codziennie napar z melisy – to nieco osłabi stres i ukoi nerwy, oraz zadziała pozytywnie na wygląd Twojej skóry i włosów.

4. Zażywane leki

Leki…leczą. To prawda. Są jednak takie, przez które proces zdrowienia odbywa się „kosztem czegoś” najczęściej są to właśnie włosy, paznokcie, a nawet rzęsy. W czasie przyjmowania silnych leków staraj się dbać o włosy ze zdwojoną mocą: wzmacniaj je na zewnątrz i od wewnątrz, nie zapominając o cebulkach: najlepszą, kompleksową pielęgnację zapewni im olejowanie włosów. Olejki dobieraj do rodzaju, czyli porowatości włosów.

5. Nieodpowiednie kosmetyki

Kosmetyki obfitujące w silikony, parabeny, alkohole i substancje typu SLS nie tylko szkodzą włosom, ale również mogą podrażniać skórę głowy. Podobnie niekorzystnie działają na włosy kosmetyki do stylizacji: lakier do włosów, pianka, żel czy lotion prostujący pozwalają ułożyć fryzurę, ale jednocześnie bardzo wysuszają włosy a niekiedy nadbudowują się u ich podstawy, przez co włos nie jest w stanie rosnąć. Staraj się używać jak najmniej kosmetyków do stylizacji, lub wybieraj te bezpieczne, stworzone z naturalnych składników.

6. Wiek

Niestety: włos ma swoja metrykę. Im więcej ma lat, tym wolniej rośnie. Z upływem lat cebulki włosowe nie pracują już z taką mocą, a skóra głowy starzeje się tak samo, jak skóra na całym ciele. Włosy dojrzałe rosną wolniej i wymagają specjalistycznej opieki i wzmożonej troski. Należy dostarczać im jak największej ilości naturalnych składników, oraz unikać silnie działających „agresywnych” środków do pielęgnacji. Farbowanie włosów dojrzałych również szybciej je niszczy.

7. Problemy skóry głowy

Łupież, wzmożony łojotok, nadmierne przesuszenie lub podrażnienia skalpu sprawiają, ze choruje nie tylko skóra głowy, ale również cebulki włosowe, które zaczynają wolniej pracować. Warto mieć również świadomość, że wymienione przypadłości mogą być początkiem dużo poważniejszych problemów zdrowotnych, dlatego nie należy ich lekceważyć.

8. Nieodpowiednia pielęgnacja

Pielęgnacja włosów u większości ludzi na świecie wygląda podobnie: myjemy włosy, nakładamy odżywkę na całej długości, spłukujemy ja i suszymy pasma sądząc, że w kwestii pielęgnacji nie możemy zrobić nic więcej. Odżywka lub maska do włosów świetnie wpływają na ich wygląd i kondycję, ale nie uwzględniają najistotniejszej części włosa: jego cebulki. Dlatego aby zapewnić pasmom jak najlepsze odżywienie i regenerację staraj się zadbać o nie wielowymiarowo: aby odżywić i wzmocnić cebulki sięgnij po naturalne olejki i minimum raz w tygodniu wykonaj olejowanie włosów. Oleje poprawią też wygląd i kondycję końcówek i wzmocnią pasma na całej długości. Aby skóra głowy była w doskonałym stanie – często rób specjalne ziołowe lub octowe płukanki. To sprawi, ze pasma będą rosły szybciej i staną się zdrowe i mocne.

9. Częste suszenie i prostowanie włosów

Chyba żadna z kobiet nie potrafi obejść się bez suszarki, ale warto pamiętać, że zbyt wysokie temperatury przez nią emitowane wyzbywają włosy wody z wnętrza. To szybki i podstępny sposób na to, by cały plan, jaki wkładamy w odżywienie włosów spełzł na niczym. Kupując suszarkę sprawdzaj, czy emituje niskie temperatury i staraj się używać wyłącznie takich (optymalna, bezpieczna temperatura suszenia włosów to max.60ºC).

Prostownica niestety nie ma żadnej funkcji minimalizowania zniszczeń na włosach, dlatego staraj się używać jej jak najrzadziej: nagrzane do maksimum ceramiczne płytki zrywają wiązania siarczkowe we wnętrzu włosa i niszczą je bezpowrotnie. Traktowane wysokimi temperaturami włosy mogą się „zbuntować”, a przez to ich wzrost zostanie zakłócony

10 Brak ochrony UV

Słońce, a dokładniej: szkodliwe promieniowanie niszczy włosy i osłabia cebulki, a ponadto przyczynia się do zaburzeń na powierzchni skóry głowy. Staraj się latem ochraniać włosy pod kapeluszem i stosuj naturalne olejki: mają one filtry UV chroniąc przed promienowaniem, a także przed zanieczyszczeniami i toksynami z powietrza.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *