Choroby skóry głowy. Jak je rozpoznać i skąd się biorą?

Swędzenie i pieczenie skóry, przetłuszczanie się i wypadanie włosów – to mogą być objawy choroby skóry głowy. Jak rozpoznać schorzenie i czego unikać, żeby przywrócić skórze równowagę, zdrowie oraz piękno?

Badania pokazują, że problemy skóry głowy są coraz częstsze. Dotykają osób w różnym wieku, a ich przyczyny mogą być zaskakujące.

Przyczyny chorób skóry głowy

Każda choroba skóry głowy to nieco inne przyczyny, ale łączy je jedno – bardzo często biorą się z naszych zaniedbań, niewłaściwej pielęgnacji itp. W wielu przypadkach przyczyny problemów ze skórą głowy są takie same:

  • niedokładne oczyszczanie skóry głowy,
  • niedokładne spłukiwanie szamponu z włosów,
  • za częste lub za rzadkie mycie włosów,
  • stosowanie nieodpowiednich kosmetyków,
  • długotrwały, bardzo mocny stres,
  • niekorzystne zmiany w gospodarce hormonalnej,
  • i wiele, wiele innych.

Jakie są choroby skóry głowy?

Do najczęstszych schorzeń skóry głowy należą: grzybica, wszawica, łupież, ŁZS, oraz łuszczyca. Co warto o nich wiedzieć?

> ŁUPIEŻ

Zdecydowanie najpopularniejsza choroba skóry głowy, z którą zmaga się co 2 osoba. Może mieć charakter trwały, nawracający lub pojawiać się tylko jednorazowo. Przyczyny łupieżu bywają różne, choć najczęściej jest to niewłaściwa pielęgnacja i oczyszczanie, skutkujące rozwojem grzybów. Wyróżnia się kilka typów łupieżu: suchy (charakterystyczne białe płatki), tłusty, pstry, różowaty, a także łojotokowy. Najprościej pozbyć się go, stosując szampon przeciwłupieżowy.

> ŁOJOTOKOWE ZAPALENIE SKÓRY

Często mylone z łupieżem bywa schorzenie określane skrótem ŁZS, czyli łojotokowe zapalenie skóry. Jednym z jego objawów jest złuszczanie się skóry, ale towarzyszą mu też rumień, strupki i stan zapalny. Co ciekawe, najczęściej pojawia się w okresie jesienno-zimowym. Jego przyczyny nie są do końca znane, a leczenie powinno odbywać się pod okiem specjalisty-dermatologa.

> ŁUSZCZYCA

Autoimmunologiczną chorobą skóry głowy jest łuszczyca, która objawia się dużymi płatami naskórka, który narasta, rozwarstwia się i odrywa. Tego typu łusek na skórze głowy nie da się pomylić z niczym innym. Niestety leczenie łuszczycy jest bardzo trudne, bo jest to choroba wywołana przez nasz układ odpornościowy. Nie wyleczymy więc łuszczycy domowymi sposobami.

> GRZYBICA SKÓRY GŁOWY

Kolejna choroba skóry głowy to grzybica. Ją zdecydowanie łatwiej wyleczyć, ponieważ łuszczenie się, swędzenie i pieczenie wywołane jest tu przez grzyby. Jeśli zareagujemy szybko, pozbędziemy się problemu raz a dobrze, bo rzadko zdarza się, aby grzybica nawracała. Wystarczy zastosować preparaty ze składnikami grzybobójczymi np. szampon z ketokonazolem. Warto wymienić też wszystkie dotychczasowe akcesoria do włosów np. szczotki, grzebienie.

> WSZAWICA

Podobnie sprawa ma się z wszawicą, czyli chorobą skóry głowy wywołaną przez wesz ludzką. Jeśli zamieszka w naszych włosach, niestety będziemy musieli je ściąć, a następnie zastosować odpowiednie środki farmakologiczne. Pomocne będą też olejki eteryczne np. rozmarynowy. Pocieszający jest fakt, że wszawica to schorzenie niezbyt popularne i zazwyczaj pojawia się tylko raz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *