Co za dużo, to niezdrowo. Jak zlikwidować podwójny podbródek?

Nie ma jednej przyczyny defektu estetycznego, jakim jest podwójny podbródek. O jego pojawieniu może decydować genetyka, otyłość, tendencja do garbienia się, a nawet niewłaściwa pozycja podczas snu. Jakie są sposoby, w tym zabiegi, na podwójny podbródek? Na czym polega lipoliza ultradźwiękowa, lipoliza laserowa i mezoterapia bezigłowa?

Podwójny podbródek ‒ przyczyny

Najczęściej podbródek jest spadkiem po rodzicach, dziadkach i pradziadkach. Jeżeli podwójny podbródek ma podłoże genetyczne, jest zbudowany z tkanki tłuszczowej, która zawiera tłuszcz brunatny. Taki tłuszcz jest gromadzony przez organizm jako rezerwa, dlatego bardzo trudno go spalić. Komórki tłuszczu brunatnego są zbudowane z wielu kropel tłuszczu różnej wielkości. Z kolei tkanka tłuszczowa biała występuje w innych częściach ciała i składa się z komórek zawierających jedną dużą kroplę tłuszczu, która jest otoczona cienką warstwą cytoplazmy.

Często powodem podwójnego podbródka jest otyłość. Nadmiar tłuszczu gromadzi się również pod brodą, gdzie tworzy zwisające wałeczki. W takich przypadkach utrata wagi powinna zredukować także podwójny podbródek.

Poza genetyką i otyłością podwójnemu podbródkowi sprzyja nieprawidłowa pozycja ciała, to znaczy garbienie się i leżenie z wysoko uniesioną głową.

Sposoby na podwójny podbródek

1. Prawidłowa pozycja ciała

Jeżeli podwójny podbródek jest konsekwencją garbienia się lub spania na górze poduszek, należy bezwzględnie zmienić nawyki. Zamiast chować głowę w ramionach, powinniśmy nosić ją wysoko. Prawidłowa postawa ciała podczas chodzenia wymaga ściągnięcia ramion do tyłu, połączenia łopatek, wciągnięcia brzucha i trzymania głowy w taki sposób, jakby na jej czubku leżała książka.

Równie ważna jest prawidłowa pozycja podczas snu. Spanie na wysokich poduszkach skutkuje wiotczeniem podbródka i szyi. Warto oddać je psu lub kotu i zadowolić się cienkim jaśkiem.

2. Pielęgnacja szyi i dekoltu

Warto dbać o skórę, ponieważ zwiotczała szyja może sprawiać wrażenie drugiego podbródka. Z tego powodu należy ograniczyć opalanie się na słońcu i w solarium, a latem używać kremów z wysokim filtrem nie tylko do twarzy, lecz także do szyi i dekoltu. Słońce powoduje rozpad włókien kolagenowych, co skutkuje utratą jędrności skóry.

3. Zabiegi na podwójny podbródek

Aby pozbyć się podwójnego podbródka, można zdecydować się na zabiegi medycyny estetycznej, takie jak lipoliza ultradźwiękowa, lipoliza laserowa i mezoterapia bezigłowa.

  • Lipoliza ultradźwiękowa to określenie masażu specjalną głowicą emitującą ciepło i ultradźwięki, które rozbijają tkankę tłuszczową i zmieniają ją w emulsję. Tak powstały płyn jest usuwany za pomocą kaniul, a naczynia, nerwy i sąsiednie tkanki pozostają nienaruszone. Lipoliza ultradźwiękowa jest bezbolesna oraz nie powoduje opuchlizny i siniaków.
  • Lipoliza laserowa do redukcji tkanki tłuszczowej wykorzystuje promieniowanie laserowe. Zabieg polega na wprowadzenia światłowodu lasera pod skórę przez niewielkie nacięcia. Promieniowanie rozbija ścianki tkanek tłuszczowych i uwalnia ich zawartość. Powstały płyn jest metabolizowany i wydalany z organizmu w ciągu najbliższych dni. Lipoliza laserowa nie wymaga znieczulenia ogólnego, a do normalnej aktywności można wrócić po 2-3 dniach. Pełen efekt widać po 3-4 miesiącach. Siniaki, obrzęki, oparzenia i zwiększona wrażliwość na dotyk to możliwe skutki uboczne.
  • Mezoterapia bezigłowa wykorzystuje laser i impulsy elektryczne, za pomocą których w tkankę tłuszczową wprowadza się substancje aktywne. One, głównie fosfatydylocholina, powodują rozpad trójglicerydów. Mezoterapia bezigłowa jest nieinwazyjna i bezbolesna oraz nie powoduje obrzęków ani siniaków. Do osiągnięcia pożądanych efektów potrzeba 8-10 zabiegów.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *