Znamiona na skórze – czym są, jakie są ich rodzaje i jak je leczyć

Prawie każdy z nas ma na swoim ciele różnego rodzaju znamiona o przeróżnych kształtach i kolorach. Nie należy ich bagatelizować, ale nie trzeba od razu wpadać w panikę. Pamiętaj jednak, że zmiany te mogą mieć wpływ na twoje zdrowie, a nawet życie. Dlatego poznaj zmiany, które mogą pojawić się na twojej skórze.

Czym są znamiona?

Znamiona to pewnego rodzaju nieprawidłowości w skórze, dotyczące jej struktury. Niektóre z nich powstają już w życiu płodowym (są to znamiona wrodzone), inne pojawiają się nagle i są to znamiona nabyte. Większość z nich jest niegroźna. Niestety są też i takie, które mogą przekształcić się na przykład w raka skóry.

Rodzaje znamion na skórze

1. Znamiona barwnikowe

Nazywane są inaczej melanocytowymi i ma je większość z nas. Należą do nich pieprzyki występujące na różnych częściach ciała oraz mające różny rozmiar i kolor. Wyróżnia się wiele odmian znamion barwnikowych różniących się między sobą pochodzeniem i metoda leczenia.

2. Znamiona naczyniowe

Są to płaskie znamiona, nazywane naczyniakami. Ich występowanie jest związane z poszerzeniem się naczyń krwionośnych. Mogą mieć różowy, czerwony lub purpurowy kolor i być rozmieszczone na całym ciele. Jednak najczęściej występują w okolicy głowy i twarzy. Mogą mieć łagodną lub złośliwą postać. Niepokojącymi objawami jest ból, powiększanie się lub pojawiające się na tych znamionach rany.

3. Włókniaki

To różnego rodzaju wypustki na skórze, mają taki sam kolor jak skóra i mogą się powiększać. Dzieli się je na miękkie, workowate i twarde. Pojawiają się na twarzy, szyi, karku i w okolicy pach. Nie są złośliwe, a ich leczenie polega na usuwaniu laserem, podczas zabiegu chirurgicznego lub kriochirurgicznego.

4. Prosaki i kaszaki

Prosaki to małe torbiele w postaci białych grudek. Są związane z zatrzymaniem się wydzieliny z gruczołów łojowych i potowych, która nie mając ujścia, zbiera się pod naskórkiem. Prosaki pojawiają się na twarzy i szyi, są często zatkane przez kosmetyki. Leczy się je laserowo lub chirurgicznie. Kaszaki natomiast to guzki wypełnione masą łojową lub rogową. Mają duże wymiary i można rozpoznać je po tzw. czopach łojowych ciemnych. Leczy się je chirurgicznie.

Diagnoza i samobadanie

Jeżeli jakaś zmiana cię niepokoi, to udaj się do dermatologa. Lekarz przeprowadzi badanie dermatoskopem. Zmiany, które masz na ciele, możesz także kontrolować sama. Jak to zrobić? Obserwuj zmiany, które: przypominają rany, wyraźnie różnią się od innych, swędzą, krwawią, zmieniają kolor, rozmiar i kształt, mają perłowy połysk i nieregularne brzegi, a ich powierzchnia jest szorstka lub łuskowata.

Złośliwe zmiany

Jeżeli znamię jest barwnikowe, wrodzone i nie powiększa się, to ryzyko zezłośliwienia jest niewielkie; warto jednak konsultować je z dermatologiem. Jednak jeśli masz zmiany nabyte, to prawdopodobieństwo jest większe. Czynnikiem zezłośliwienia jest ekspozycja na słońce, przed którą można się chronić stosując kremy z filtrami UV i unikanie opalania się od 100.00 do 16.00.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *